teknonetfenlisesi@gmail.com
0 (544) 940 95 10

Faydalı Yazılar

img

Pozitif Ol!

Başarısız olduğun konularla ilgili hemen ve anında olumlu sonuç bekleme, kendine zaman tanı sabırlı davran, her türlü deneme sınavı, ders sınavından aldığın puanlar çok başarılıda olsa, başarısızda olsa gerçek sınavda karşılaşacağın durum olarak düşünme, sadece çalışmalarını buna göre ayarla, kimseyi senden daha iyi biliyor diye düşünme. Herkesin iyi yapabildikleri ve yapamadıkları olabilir. Senin yapamadığın bir konuyu başkaları daha iyi yapabilir evet ama senin başarılı olduğun bir konuda da başkaları senin kadar iyi olmayabilir.
Bu sınav hayatın sonucu değil, sadece bir sınav. Bu sınavı başaramasan bile hayatında başarma şansın olabilecek pek çok sınavla karşılaşacaksın. Bu sadece onlardan biri.
Sadece iyi bir başlangıç olabilir. Ama hayat çok uzun pek çok kez iyi bir başlangıç şansın olacaktır…
Çalışma şartların için rahat koşulları oluştur, sessizlik ya da dinlendirici bir müzik, dikkatin dağıldığında verdiğin kısa aralar, çalışırken rahat ettiğin pozisyonu oluşturabileceğin eşyalar (Çalışma masası, masa lambası, minder vb.). Bu şartlar senin bireysel alışkanlıklarına göre ayarlayabilirsin. Çünkü rahat edebildiğin şartları en iyi sen bilirsin.
Sen annen-baban, arkadaşların ve tüm çevren için sadece “sen” olduğun için değerlisin. Bu sınavı başarınca onlar için değerin azalmayacak. Kazanırsan sadece seninle senin kadar sevinecekler. Çünkü seni çok seviyorlar. Ve kazanamazsan da sevgileri devam edecek. Onların sana olan sevgisi bir sınava bağlı değil.

img

Kendinizi iyi yönetin!

Kolaylıkla yaptığınız bir dersin ya da konunun sorularını sırf ders çalışıyor olmak için yüzlerce çözmeyin. Anlamadığınız şeylere kafa yorun. Derece yapan birçok öğrenci üniversitenin ilk senesinde matematik ya da geometri sorularıyla savaşırken yaşadığı stresi değil belki ama bulduğu sonucu işaretlerken ya da sorunun üzerine dev gibi bir tik atarken beyninde patlayan endorfin bombalarını çok özlüyor. Gayretiniz kanatlarınız olsun ve sizi zirveye, daha da önemlisi sizin istediğiniz zirveye ulaştırsın.

img

Motivasyon Kazanmak İçin 6 Etkili Yöntem!

Ailevi yükümlülükler, iş sorumlulukları, arkadaş talepleri gibi sizi dar bir çemberin içine sokan detaylardan 5 dakika da olsa uzaklaşabilmek için neler vermezdim ki demiyor muyuz çoğu zaman? Etrafınızda dönen her şeyin frenleyicisi olmak, zamanı beş dakika olsun durdurabilmek en zor şey olabiliyor bazen hayatta.

img

Dizi ve Film Önerileri

Tıp fakültesinde okumak isteyenlere yabancı dizi önerisi: House MD, Scrubs
Hukuk fakültesinde okumak isteyenlere dizi önerisi: Suits, Better Call Saul
Bilgisayar mühendisliği okumak isteyenlere: Mr. Robot
Ne okumak istediğini henüz bilmeyenlere, temel bilimleri sempatikleştiren dizi: The Big Bang Theory
Ekin Nur YAĞDIRAN

img

Üniversite giriş sınavında başarılı olmak için neler yapmalısınız?

“Hayatınızın her gününü sanki bir dağa tırmanıyormuşsunuz gibi yaşayın. Arada bir zirveye göz ucuyla bakın ki, hedefiniz daima aklınızda olsun, ama yalnızca zirveye odaklanıp, varılan her yeni noktanın farklı ve güzel manzarasını da kaçırmayın”
Etkili, sistemli düzenli konu tekrarı yap ve test çöz. Bu senin sınav sistemini, zamanı iyi kullanman konusunda pratik fikirler geliştirerek tecrübe kazanmanı sağlayacaktır.Gelecekte ne olacağı senaryoları ile ilgilenme, şu an neredesin, ne yapmalısın bu fikre odaklan. İlk adımın çalışmak çünkü. Çalışmadan gelecek ile ilgili planlarında gerçekçi olamazsın, Çalışmadan yaptığın planlar seni kötümser ya da hayalperest yapabilir. Üzerine Düşeni Yapmayanların Hayatlarının Değişmesini Beklemesi hayalden öteye gidemez.
Sorumluluk almaktan kaçma. “Zaten başaramayacağım, bu sınavda başarılı olamamak benim kaderim, herkesin imkânları benden daha çok, imkânı çok olanlar benden daha şanslı, bu sistem benim gibilerin başarısını engelliyor” gibi düşünceler sorumluluk almaktan kaçmak için birer bahane olabilir.

img

Ders çalışmaktan sıkılmayın!

Üniversite sınavına çalıştığınız seneleri "kayıp" olarak görmeyin. En güzel yaşlarınızı heba ettiğinizi düşünmeyin, negatif duygular ve fikirlerle siz heba etmezseniz heba olmaz ki! Ders çalışmaktan zamanınızın artmadığını iddia etmeyin ve o vakitleri sevdiğiniz şeyleri yaparak geçirin, Instagram'da hikayelerin hepsini görmeye, bir postu Keşfet'te birkaç farklı hesaptan tekrar tekrar görmeye son verin. Üniversite sınavından çıktığınız anda boşluğa düşeceksiniz. Sınava çalıştığınız süreç boyunca dışarıda muhteşem bir hayat olduğunu düşünüyorsunuz, oysa diğer her şey ancak üniversite sınavına çalışmak kadar keyifli.